e-mail zpravodaj
Přihlašte se k odebírání novinek na váš e-mail


platební metody
doporučte nás

Barevné diamanty

 
I když nejvzácnějším drahým kamenem vůbec je rubín, největší popularitu mezi drahými kameny má bezesporu diamant. Broušený diamant má ze všech přírodních drahých kamenů největší třpyt a hru světel. V představách lidí se jedná převážně o bezbarvý kámen, ale diamant je jediný drahokam, který se vyskytuje téměř ve všech hlavních barevných odstínech. Nejvíce se cení kameny dokonale čisté nebo veliké, ale nejvzácnější jsou diamanty barevné, které na rozdíl od bezbarvých diamantů byly vždy nedostatkové. Jsou proto spolehlivou investicí a jejich ceny rostou závratným tempem.
 
Největší dosud známý, bezbarvý diamant byl Culliman, který v surovém stavu vážil 621 gramů. Byl nalezen 25.ledna 1905 v Jihoafrické republice. Byl vybroušen v Amsterodamu do 105 briliantů. Největší z nich o váze 530,2 karátu je zasazen v žezle anglického krále, druhý největší v jeho koruně, další dva pak v koruně anglické královny. Všechny tyto největší diamanty jsou součástí korunního pokladu, krerý je uložen v londýnském Toweru. Druhý největší diamant - Excelsior, pocházející také z Jihoafrické republiky, vážil 205,45 gramu. Byl nalezen v roce 1893 a potom rozřezán na 11 menších briliantů, které vynikají modrým odstínem. Pro srovnání - největší diamanty-brilianty které jsou uloženy v Národním muzeu v Praze váží 42,87 , 24,06 a 11,9 karátu. Pocházejí rovněž z Jihoafrické republiky a mají žlutou barvu. Velké diamanty zdobí i známou diamantovou monstranci v loretánském pokladu v Praze.
 
Velice zajímavé jsou osudy některých slavných, barevných diamantů. Ze žlutě zbarvených jsou to například žlutá Eureka z červených Halphen Red, z růžových Great Table. Existují však i hnědé diamanty a jejich nejznámějším zástupcem je Earth Star, zelené, jako například legendární Dresden Green, patrně nejslavnější z barevných diamantů - modrý Hope a černý Black Orlov.
 
I když byl diamant známý již v dávné minulosti, nebyl jako drahý kámen příliš oblíben, protože jej lidé nedovedli opracovávat díky své tvrdosti. Králem mezi nerosty se stal počátkem 16. století. Rozdíl tvrdosti od ostatních nerostů vyjadřuje absolutní Rosiwalovo měření kde diamant má tvrdost 10. Je 140x tvrdší než korund (tvrdost 9), 800x tvrdší než topaz (tvrdost 8) a 4666 667x tvrdší než mastek (tvrdost 1).
 
        
Žluté  diamanty
 
Prvním skutečně doloženým nálezem diamantu v Jižní Africe je žlutá Eureka. K nálezu došlo v roce 1866, kdy se vydali šesnáctiletý Erasmus Jacobs spolu s domorodým pastevcem kácet dřevo. Cestou domorodec jménem Klonkie nalezl lesklý kamínek a dal ho Erasmovi, který ho zastrčil do kapsy. Doma ho dal mladší sestře na hraní. Druhý den navštívil farmu Schalk van Niekirk a zahlédl kamínek u dětí. Chtěl ho koupit, ale matka se styděla vzít peníze za obyčejný kamínek a prostě ho van Niekirkovi darovala. Van Niekirk se domníval, že by mohlo jít o diamant, neměl to však jak ověřit. V roce 1867 předal kámen svému známému, lovci Johnu O´Reillymu s žádostí o pomoc. O'Reilly vzal kámen do města, kde ho ukázal místnímu úředníkovi a společně poslali kámen geologovi do Grahamstownu. Odpověď od geologa byla šokující: Surový kámen Eureka byl koupen kapským guvernérem a poslán do Londýna. Byl vystaven na pařížské světové výstavě v roce 1867 a brzy poté vybroušen do tvaru oválu o hmotnosti 10,73 ct. Pak o kameni nebylo zpráv až do roku 1966, kdy diamant koupila společnost De Beers. Nyní je vystaven v hornickém muzeu v Kimberley v Jižní Africe. V roce 1888 byl nylezen v dole De Beers (v tomto případě jde o název dolu vlastněného stejnojmennou společností) 439,86 ct světle žlutý diamant oktaedrického tvaru. Později byl vybroušen do tvaru polštářku 234,50 ct těžkého a byl pojmenován De Beers. Poslední zpráva o kameni pochází z roku 1982, kdy byl nabízen na aukci firmy Sotheby's v Ženevě za vyvolávací cenu 4,5 milionů USD, ale nepodařilo se jej prodat. Od roku 1896 firma Tiffany vystavovala v New Yorku (krátce i v Paříži a Londýně) jasně žlutý diamant vybroušený ve tvaru polštářku o hmotnosti 128,51 ct. Tento kámen byl vybroušen za suroviny o hmotnosti 287,42 ct, nalezené v Jižní Africe v roce 1877. Později byl tento kámen pojmenován Tiffany.
 
V roce 1896 prodal londýnský obchodník s drahokamy R.C.Nockold surový jasně žlutý diamant o hmotnosti 130 ct za cenu 1000 liber znalci umění Johnu Ruskinovi. Ten ho pojmenoval Colenso po svém příteli a následující rok ho daroval přírodovědeckému muzeu v Londýně pod podmínkou, že tento diamant nebude nikdy vybroušen. Roku 1918 byl vybroušen jiný světle žlutý diamant polštářkového tvaru o hmotnosti 205,07 ct. Brus byl proveden tak, aby při pohledu shora tmavé partie tvořily Maltézský kříž. Tento kámen byl prodán prostřednictvím aukční síně Christie´s v Londýně za 35 575 liber a tyto peníze byly darovány Červenému kříži, po kterém byl kámen později pojmenován (Red Cross). V roce 1984 americká klenotnická firma Zale Corporation koupila surový diamant o hmotnosti 890 ct, ze kterého byl vybroušen 407,48 ct těžký hnědavě žlutý diamant tvaru protaženého štítu. Tento diamant byl nazván Incomparable a v roce 1988 byl nabídnut prostřednictvím aukční síně Christie´s za 12 milionů amerických dolarů.

zpět nahoru
 
Červené  diamanty
 
Z konce 19 století pocházejí zprávy o červeném diamantu ve vlastnictví londýnského klenotníka Edwina Streetera. Tento purpurově červený kámen se jmenoval Halphen Red, po předchozím vlastníkovi - pařížském obchodníkovi s diamanty. Tento diamant byl prodán koncem 19. století za cenu 800 liber. Dnes se má za to, že později byl přebroušen a s novou hmotností 0,95 ct byl prodán na aukci Christie's v New Yorku roku 1987 za astronomickou částku 880 000 dolarů.
 
Červený diamant vážící 5,05 ct byl vybroušen smaragdovým brusem ve dvacátých letech 20. století amsterdamskou firmou Gondvis Brothers ze suroviny vážící 35 ct, pocházející z Jižní Afriky. Surovina byla těžaři původně považována za levný bort a prodána za dumpingovou cenu 250 dolarů. Po vybroušení byl dán kámen do komisního prodeje firmě Tiffany, která našla v New Yorku kupce ochotného zaplatit 100 000 USD. Protože vlastníci požadovali minimálně 150 000 USD, z prodeje sešlo a kámen byl poslán zpět do Evropy. Od té doby o něm není zpráv.
 
V dole patřícím společnosti Argyle Group v severozápadní Austrálii byl v roce 1988 nalezen perfektní 7,48 ct těžký červený diamant. Byl vybroušen kulatým briliantovým brusem v 3,16 ct těžký kámen perfektního intenzivně purpurově červeného zbarvení.
 
Růžová barva neexistuje jako samostatný barevný odstín. Jedná se vždy o červený odstín s nízkým nasycením (saturací). Roku 1642 se nepodařilo francouzskému obchodníkovi J.B.Tavemierovi usmlouvat cenu a koupit v indické Golcondě největší známý růžový diamant, jež vážil mezi 250-300 ct. Kámen se stal slavným pod jménem Gread Table a zůstal v Indii až do roku 1739, kdy byl uloupen perským dobyvatelem Nadirem Shahem a odvezen do Íránu. V roce 1834 z něj byly vybroušeny dva kameny - Darya-i-Nur (Moře světla) a Nur-al-An. První z nich měl tvar roháčku a hmotnost mezi 175-195 ct. Druhý kámen, ovál těžký okolo 60 ct, byl v roce 1958 zasazen Harrym Winstonem v New Yorku na zakázku jeho tehdejšího vlastníka Muhammada Rezá Pahlavího, íránského šáha, jako svatební dar pro manželku - císařovnu Farrah.
 
Růžový diamant Agra pochází rovněž z Indie (pojmenován je po městě, v němž leží slavný chrám Taj Mahal) a vážil 41,75 ct, když byl koupen vévodou z Brunswicku v roce 1844 od londýnské klenotnické firmy. Kámen byl dvakrát přebroušen - poprvé kvůli vylepšení čistoty kolem roku 1880, a podruhé kvůli vylepšení vjemu barvy v roce 1990. Prodán byl roku 1990 u Christie's v Londýně za téměř 7 milionů dolarů ( je zajímavé, že diamant Agra byl u Christie's prodán již jednou v minulosti - roku 1905 za 5100 liber. Novým vlastníkem se stala Hongkongská firma, která kámen ještě jednou upravila na výslednou hmotnost 28 ct.
 
V současnosti je největším světovým producentem růžových diamantů, australská firma Argyle Group. Kamenů tohoto zbarvení je vytěženo několik desítek do roka a po vybroušení ve vlastních brusírnách mají hmotnost obvykle mezi 0,5- 1,0 ct. Jsou prodávány výhradně na aukcích a vyvolávací cena se pohybuje okolo 100 000 USD/ct. Od roku 1985 bylo tímto způsobem prodáno více než 700 kamenů.
 
Hnědé diamanty
 
 
Roku 1967 firma Baumgold Brothers z New Yorku koupila 248,90 ct těžký hnědý diamant z dolu Jagersfontein v Jižní Africe. Tento oranžově hnědý diamant byl vybroušen do tvaru kapky o konečné hmotnosti 111,59 ct a pojmenován Earth Star. Byl prodán v roce 1983 na Floridu v USA za cenu 900 000 USD.
 
 
Diamant Lesotho nalezla 26.května 1967 Emestina Ramaboa, domorodá prospektorka, která pracovala na pronajatém claimu společně s manželem Petrusem. Obrovský kámen odvezli manželé ihned do hlavního města a nález ohlásili úřadům. Hnědý kámen, jehož hmotnost činila 601,25 ct, způsobil senzaci. O prodej se postaralo ministerstvo pro rozvoj a utržené peníze - 302 400 USD - rozdělilo rovným dílem mezi nálezce a stát. Kámen koupil dealer diamantů v Lesothu a obratem ho prodal Harrimu Winstonovi do New Yorku za dvojnásobek. Z kamene bylo vybroušeno 18 diamantů o celkové hmotnosti 242,50 ct. Hnědě zbarvené diamanty tvoří významnou součást dolu Argyle Group v Austrálii. Od počátku těžby se marketingové oddělení potýkalo s problémem odbytu těchto kamenů. Výsledkem byla mohutná kampaň propagující barvy nazvané za účelem dodání romantického nádechu "cognac" a "champagne".
 
 
Zelené diamanty
 
Zelená barva diamantů je v přírodě způsobena působením přírodního radioaktivního ozáření, ke kterému může dojít například v blízkosti radioaktivních nerostů nebo rud. Odstíny přidružující se jsou hnědá, žlutá a velmi vzácně modrá. Celozelené diamanty jsou tedy více než vzácné, ale jeden velký zelený diamant skutečně existuje. Jedná se o legendární Dresden Green, veřejně vystavený v Drážďanech v Německu. Tento diamant má hmotnost 40,70 ct a byl vybroušen z cca 100 ct těžké suroviny do tvaru kapky se zaoblenou špičkou. Jeho barva je obvykle popisována jako jablečně zelená. Celá historie kamene je považována za velmi nejistou až podezřelou. Dresden Green byl považován nejdříve za diamant indického původu. Ve skutečnosti zřejmě pochází z Brazílie, kde byl nalezen ve státě Minas Gerais v roce 1728. V roce 1741 se datuje prodej uskutečněný holandským obchodníkem Frederikovi Augustovi II. Saxonskému. Od roku 1768 byl diamant vystaven v Zelené komnatě drážďanského zámku a zde vydržel až do válečného roku 1942, kdy byl odvezen a ukryt před hrozbou poškození nebo ztráty ve válce. Po válce byl odvezen Rudou armádou jako válečná kořist, ale už roku 1958 byl do Drážďan vrácen. Kámen byl podroben poměrně detailnímu gemologickému výzkumu, při kterém bylo zjištěno, že jde o diamant typu IIa se zbarvením vzniklým za působení přirozené radioaktivity.
 
zpět nahoru

Modré diamanty
 
Nejslavnějším barevným diamantem je nepochybně Hope - 42,52 ct těžký modrý diamant. Původně 112 ct těžký tmavomodrý diamant polštářkovitého tvaru přivezl z Indie Jean Baptiste Tavernier a prodal ho roku 1664 Ludvíku XIV. Král ho ihned nazval Modrý diamant koruny, ačkoli šlo stále o neúplně vybroušený kámen. Později král pověřil svého klenotníka Piana, aby obstaral dobroušení tohoto diamantu. Následujících 118 let byl kámen nazývaný "Francouzská modř" uchováván jako základ Francouzských korunovačních klenotů a byl často přesazován ze šperku na šperk. V 18. století ho Ludvík XVI. považoval za nejkrásnější drahokam světa a královna Marie Antoinetta ho často nosila. 

V roce 1792 byl během Francouzské revoluce ukraden. Po několika letech se objevil v Amsterdamu, kde byl objednán jako přebrus u firmy Wilhelm Fals. Falsův syn Hendrich kámen ukradl. Jeho otec následně zemřel psychickým vyčerpáním a zármutkem. Poté co Hendrichovi došlo, co způsobil, spáchal sebevraždu.
Kámen se znovu objevil na počátku 19. století, kdy byl ve vlastnictví londýnského klenotníka Daniela Eliasona. Tehdejší zpráva udávala váhu kamene okolo 44 starých karátů. V roce 1830, šest let po Eliasonově smrti, prodali jeho dědicové kámen do rukou londýnského bankéře jménem Henry Philip Hope, jenž byl v té době jedním z prvních sběratelů barevných diamantů. Po jeho smrti roku 1839 připadl jeho dědicům. Třetí dědic v pořadí, Henry Francis Hope, zahájil pověst o tom, že kámen přináší smůlu. Tato pověst se rozšířila poté co upadl do insolvence. Pověst to dává za vinu kameni, ačkoli Henry Francis byl prokazatelně gambler a rozhazovač. Následně požádal soud, zda by mohl kámen prodat a zaplatit své dluhy. Kámen byl tehdy oceněn na 18 115 liber, ale roku 1901 byl prodán Newyorské firmě Joseph Frankel and Sons za cenu 33 000 liber. Firma Frankel prodala kámen dealerovi Salomonu Habibovi, který kámen koupil pravděpodobně pro tureckého sultána Abd al -Hammida II. Tuto domněnku podporuje skutečnost, že se kámen znovu objevil v Paříži po jeho svržení v roce 1909. Kámen byl neúspěšně nabídnut na aukci a poté prodán privátně pařížskému dealerovi Rosanauovi, jenž kámen prodal Pierru Cartierovi. Cartier věděl, co dělá. Měl totiž připraveného kupce, vlastně ženu. Náležitě vylíčil Evalyn Walsh-McLearové ( jejíž otec vlastnil noviny Washington Post ) podivuhodné historky vážící se k tomuto diamantu. Pověsti o tom, že přináší smůlu, ale pro ni jako výstřední ženu, jež byla ráda středem pozornosti, zapůsobily tak, že chtěla kámen jako talisman. McLeanová ho skutečně koupila za 180 000 dolarů, ale její další život byl spíše tragický. Tato velmi bohatá žena se musela smířit s tragickou smrtí devítiletého syna, s rozvodem s manželem - podnikatelem, ale nakonec v blázinci léčeným alkoholikem, a poté i se smrtí dcery předávkované drogami. Sama Evalyn zemřela roku 1947, závislá na morfinu. Její pozůstalost koupil známý klenotník Harry Winston. Ten daroval roku 1958 diamant Hope Smith-sonianovu Institutu (Národní muzeum historie přírodních věd) ve Washingtonu D.C. kde je tento kámen dodnes nejcennějším exponátem. Podle pověstí Harry Winston podmínil svůj "dar" osvobozením od povinnosti platit americké vládě daně z astronomických zisků své firmy po dobu 10 let.

zpět nahoru

Černé diamanty
 
 
Černé diamanty je zavádějící termín oblíbený v posledních letech. Ve skutečnosti se jedná buď o bort vybroušený briliantovým brusem nebo o kameny s tak velkým množstvím černých inkluzí, že se jeví být černými. Nejslavnějším "černým diamantem" je Black Orlov, kámen polštářkovitého tvaru o hmotnosti 67,50 ct. Kámen patřil newyorskému dealerovi Charlesovi Winstonovi, který ho v roce 1969 prodal jako zasazený, obklopený bílými diamanty, za 300 000 USD. V roce 1990 byl Black Orlov znovu na prodej. Na aukci Sotheby's v New Yorku byl prodán za nejnižší možnou cenu 99 000 USD.

zpět nahoru
 
 
 
 
 ShopCentrik shop, internetový obchod, B2B, B2C

copyright ©2009-2018 www.ezlato.cz Veškerá práva vyhrazena. Kopírování a jiné použití obsahu není dovoleno.

TOPlist