e-mail zpravodaj
Přihlašte se k odebírání novinek na váš e-mail


platební metody
doporučte nás

Nejslavnější diamanty světa

Cullinan
 
Největší dosud nalezený kámen šperkařské kvality byl objeven v roce 1905 v Jižní Africe a vážil 3106,75 karátu (621,35 gramu). Byl pojmenován podle majitele tamního dolu Sira Thomase Cullinana. V Amsterodamu byl kámen rozdělen na tři části a posléze na 11 drahokamů a řadu menších odštěpků. Podle legendy brusič, který kámen štípal, celý zákrok dva roky plánoval, ale i když uspěl, pod psychickým tlakem zemřel. Největší část z diamantu nazvanou Cullinan I. dnes vlastní britská královna Alžběta II. stejně jako druhý největší kus tohoto kamene. K vidění jsou jako součást britských korunovačních klenotů v londýnském Toweru.
 
 
 
Koh-i-noor
 
Někdejší největší známý diamant, jehož jméno znamená Hora světla. Jeho původ je dodnes nejasný, podle některých zdrojů byl nalezen už před pěti tisíci lety a opřádají jej nejrůznější legendy. První zmínka je z roku 1526 a od té doby prošel vlastnictvím několika indických, perských a afghánských vládců, kteří o něj zatvrzele bojovali. V roce 1849 připadl britské koruně, když se Paňdžáb stal součástí impéria královny Viktorie. Ta dala o tři roky později kámen rozdělit a vybrousit a poté byl zasazen do korunovačních klenotů. Naposledy byl součástí koruny Královny matky. Dnes je k vidění v londýnském Toweru.
 
 
 
Hope
 
Nejdramatičtější legendy se točí kolem údajně prokletého tmavomodrého diamantu s názvem Hope (Naděje), který váží 45,52 karátu a je v majetku amerického Smithsonian Natural History Museum. Jeho historie sahá až do Indie, kde jej kolem roku 1660 koupil francouzský cestovatel. Ten jej o pár let později prodal králi Ludvíku XIV., který jej nechal vybrousit a zasadit do zlata umístěného na stužce, již král nosil kolem krku. Poté jej darem dostala Marie Antoinetta, ale během francouzské revoluce v roce 1792 jí byl v žaláři ukraden. Znovu se objevil až v roce 1812, odkdy jsou jeho pohyb a neštěstí pro jeho majitele detailně zdokumentovány. Soudili se o něj rodinní příslušníci - manželé během rozvodů, jeho majitelé kvůli němu prý upadali do dluhů a legenda o jeho prokletí byla na světě. Koncem 50. let minulého století byl věnován americkému muzeu, kde je uložen dodnes a smůlu už nikomu nenosí.
 ShopCentrik shop, internetový obchod, B2B, B2C

copyright ©2009-2018 www.ezlato.cz Veškerá práva vyhrazena. Kopírování a jiné použití obsahu není dovoleno.

TOPlist