e-mail zpravodaj
Přihlašte se k odebírání novinek na váš e-mail


platební metody
doporučte nás

Největší diamantový důl světa

Argyle

důl ze kterého se již vytěžilo neuvěřitelných 135 tun diamantů, tzn. 675 miliónů karátů, se nachází v severozápadní  Austrálii, v oblasti Kimberley. 

Historie
Jeho historie začíná před čtyřiceti lety v roce 1969. První hledači počali dlouhé léta marných pokusů a nadějí, že naleznou zlatý důl. Až 2.10.1979 nastala ta pravá chvíle. Bylo objeveno ložisko jaké se do té doby nikdy a nikde neobjevilo (pochopitelně toto se potvrdilo až později) s menší změnou plánu, nešlo o zlato ale o diamanty. Miliony karátů jen čekalo na vytěžení. V následujících třech letech se zvažovala ekonomická rentabilita a v roce 1983 padlo rozhodnutí otevřít důl. Po 18 měsících v prosinci 1985 s celkovou investicí okolo 450 milionů dolarů se mohlo začít těžit. 

Velikost
Samotný důl se rozkládá na ploše téměř půl kilometru čtverečního, přesněji 45 hektarů, ve tvaru obdelníku 1600 m x 150 - 600 m a nejhlubší bod dosahuje 600 m. Vzhledem k poloze dolu, nejbližší obydlené místo je vzdálené 120 km, víc než 500 zaměstnanců obývá kemp, aby pracovali ve dvousměrném provozu a 14 denních turnusech. Většina zaměstnanců pochází z 2000 kilometrů vzdáleného Perthu, v rámci programu podpory původního obyvatelstva, zaměstnává důlní společnost i množství původních obyvatel (Aboriginové).

Produkce
Roční produkce v dlouhodobém průměru dosahuje 35 miliónů karátů (7000 kg) což znamená zhruba 1/3 světové produkce surových diamantů. Dosavadní vrchol těžby byl dosažen v roce 1994, kdy bylo vytěženo 42 milionů karátů (8400 kg). Největší kámen o velikosti 42,60 karátu se povedlo nalézt v roce 1991, kámen zůstal v hrubé podobě a byl umístěn do firemního muzea. Celková produkce jak již bylo výše uvedeno dosáhla 675 miliónů karátů v hodnotě více než 6 miliard dolarů. Pokud jde o kvalitu, tak veškerá produkce je vybroušená pro šperkařský průmysl. Světový průměr je 20%. Nejčastěji se objevují hnědé diamanty 78%, následují žluté diamanty 16%, bílé diamanty 2%, šedé diamanty 2% a po 1% u růžových a zelených. Navzdory minimální produkci růžových a červených diamantů je nejvýznamnějším světovým producentem těchto diamantů a toto množství pokrývá 90-95 % světové produkce. Poslední odhady předpokládají rezervy na úrovni 500 miliónů karátů.

Vlastníci
Důl patří ze 100% společnosti Rio Tinto Diamonds která se věnuje téměř všem činnostem spojených těžbou nerostů v teritoriu celého světa, o oblasti diamantů společnost podniká pod hlavičkou Rio Tinto Diamonds a vlastní mimo Argyle (100%), doly Diavik (podíl 60%) v Kanadě a Murowa (podíl 78%) v Zimbabwe. Rio Tinto Diamonds má zhruba 20% podíl na světové produkci surových diamantů.

    

     Důl je umístěn v oblastí Kimberleyské plošiny na rozhraní Západní Austrálie a Severního teritoria

     
      Letecký pohled na okolí dolu Argyle (© RTD)

     
      Důl Argyle (© RTD) 
 
   
    Podzemní část I.
(© RTD)   

         
   
Podzemní část II. (© RTD)

    

     Přehled těžby surových diamantů v milionech karátů v jednotlivých létech za celou dobu provozu dolu Argyle

 
    
                     
     Poměr těžby jednotlivých diamantů podle barvy    
     Unikátní růžový diamant
(© RTD)

    
     Hnědý diamant vybroušený do briliantu se stal symbolem kampaně Champagne and Cognac
(© RTD)

    
     Brusičská dílna
(© RTD)
ShopCentrik shop, internetový obchod, B2B, B2C

copyright ©2009-2018 www.ezlato.cz Veškerá práva vyhrazena. Kopírování a jiné použití obsahu není dovoleno.

TOPlist