Slovník pojmů

A B C Č D E F G H I K L M N O P R S T U V Y Z

Alrosa

Ruská společnost vlastnící důl Jubilee s ověřenými zásobami diamantů na dalších 50 let.

Argyle

je největší diamantový důl na světě ležící v severozápadní Autrálii. Jediný významný zdroj růžových diamantů ve světě. Celková těžba všech surových diamantů v tomto dole přesáhla 675 milionů karátů. Zásoby jsou dalších několik stovek milionů karátů.

Asterismus

Asterismus je efekt čtyř až šesti, případně více-cípé hvězdy na muglově broušeném kameni, způsobený odrazem světla od vláknitých nebo rutilových inkluzí.

Avanturizace

jsou barevné třpytící se odrazy od malých plátkovitých nebo šupinkatých inkluzí hematitu, tuchsitu nebo jiných minerálů.

Baht bars

Zlatá cihla standartní ryzosti 965/1000 a hmotnosti 152,44 gramů. Vyrábí se a prodávají se v Thajsku. Celková roční produkce dosahuje několika tun. Použitá ryzost ma náklady v minulosti, kdy výrobní postupy neumožňovaly použití vyšší čistoty kovu. V…

Bodová velikost

je velikost průměru malého kulatého kalibrovaného kamene ve vztahu k jeho karátové váze, měří se v bodech karátu (1 karát se dělí na 100 bodů).

Brilance

je schopnost drahého kamene odrážet světlo, zářivost.

Briliant

je šperkový výbrus obvykle kulatého tvaru s trojúhelníkově facetovaným vrškem i spodkem kamene. Tento druh brusu patří mezi nejžádanější.

Briliantový brus

je ideální brus s matematicky spočítanými proporcemi, který byl navržen tak, aby co nejlépe využil brilance a disperze diamantu.

Brus

je též výbrus, tvarování drahého kamene obrušováním a leštěním a konečný výsledek této činnosti je tvar šperkového kamene.

Čistota 4C

je základem k hodnocení diamantů. První C je cut neboli brus, druhé C znamená color tedy barvu, třetí C je carat, karát jednotka hmotnosti kamene a znamená 0,2 gramu a poslední C je clarity, tedy čistota.

Čočkovec

je nižší typ hladkého brusu drahého kamene bez faset, s plochou nebo mírně klenutou podstavou.

Dekorativní cihly

zlaté cihly s grafickou úpravou zadní (reversní) strany. Tato technologie je poměrně nová, poprvé se objevila kolem roku 1980. Nejčastěji se můžeme setkat s takovými cihlami v Německu, Švýcarsku a Brazílii.

Diamant

Je nejtvrdší známý přírodní minerál. Vzniká v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků a na Mohsově stupnici má tvrdost 10, je například 140x tvrdší než korund. Nejčastěji se využívá ve šperkařství, velmi často je broušen do kulatého tvaru…

Difúze

je metoda zušlechťování drahých kamenů, při ní se kameny dlouhodobě zahřívají na vysokou teplotu za přítomnosti chemických látek. Difúzí se trvale změní zbarvení povrchu kamene, avšak hmota uvnitř zůstává beze změny.

Disperze

je lámání bílého slunečního světla od druhových barev spektra při průchodu drahým kamenem, oheň.

Electroform

je povrchová úprava šperků. Vesměs jde o duté neboli foukané zboží, povrch je upraven do sytě zlaté až mincovní barvy. Vzhledově může být vyleštěn do hladka anebo pomocí speciální technologie upraven do vzhledu poškrábání. V principu jde o stejnou…

Fancy

je neobvykle, mimořádně nebo zvláště výrazně tvarovaný nebo zbarvený drahý kámen, například barevný diamant nebo dvojitá perla.

Fasety/Facetace

je vybroušení povrchu drahého kamene do malých odrazných plošek.

Fluorescence

je jeden typ luminiscenčních jevů, kdy drahý kámen v ultra-fialovém světle vysílá paprsky viditelného světla. Vzniká excitací atomů v drahém kameni při dopadu energetických paprsků UV záření.

Foukaný šperk

je výrobek který je dutý. Běžně foukané výrobky dosahují vzhledově většího objemu, než by se dalo vzhledem k váze očekávat.

Grain

je fyzikální jednotka (symbol je gr) používaná pro měření hmotnosti střel a střelného prachu ve Spojených státech a Kanadě. Jeden grain je přesně 64,79891 miliagramů, jeden gram je 15,433 grainů, jedne unce je 479,9663 grainů a jeden kilogram je…

Granulace

je vytvoření a aplikace drobounkých kuliček zlata nebo stříbra na povrch kovu jako způsob dekorace.

Habitus

je vzhled daného minerálu, tedy výrazně či drobně krystalický, vláknitý, ledvinitý, jehlicovitý atd.

Hlava prstenu

je výrazná, vystupující část obroučky prstenu, která je po nasazení na prst umístěna na hřbetě prstů, obsahuje drahé kameny uchycené do některého z typů zasazení.

Nahoru