Jak zjistím velikost?

Jak jednoduše zjistit velikost prstenu

Nejen při online výběru, ale také při nakupování prstenu ve zlatnictví pro někoho blízkého, je třeba znát přesnou velikost. Neděste se, rozhodně nejste jediní, kteří neznají správnou velikost prstenu. Zajímá vás, jak to zjistit a netrhnout si ostudu? Věřte nebo ne, ale zjištění správné velikosti prstenu může být stejně tak jednoduché, jako měření velikosti u nejbližšího klenotníka. Existuje několik velmi jednoduchých způsobů, jak určit přesnou velikost prstenu, a to z pohodlí svého domova. 

Nejdříve něco málo pro pochopení velikosti prstenu

Nejčastěji se velikost prstu udává v milimetrech, aby byla co nejvíce přesná. Což je velká výhoda pro domácí měření. Jak jste si jistě mohli všimnout, u každého zlatého prstenu v naší nabídce, jsou napsané odpovídající a přesné velikosti prstu. Než se s vervou vrhnete do samotného vyhledávání, musíte vědět, jakou zvolit velikost prstenu – nejen proto aby prsten správně seděl, ale hlavně, aby se zajistilo, že prsten nebude ztracen. Velikost prstenů u žen a mužů se velmi liší. Průměrná velikost prstenu ženy je 52 - 57 milimetrů, kdežto u mužů je to 60 - 68 milimetrů. Ovšem, z určitých důvodů mohou být velikosti odlišné od těchto průměrů. 

Měření provázkem

Jedním z nejčastějších a nejlépe dostupných způsobů je měření provázkem či nití. Omotejte provázek kolem požadovaného prstu, ale dbejte na to, aby provázek nebyl příliš těsný, protože prsten musí jít nasadit s lehkostí. Nyní je na řadě označení nitě či provázku tam, kde se oba konce setkávají - zkříží. Odejměte provázek a umístěte jej vedle pravítka či jiného rovného měřítka a změřte v milimetrech délku po značení.

Tento postup doporučujeme alespoň dvakrát po sobě zopakovat, pro ujištění velikosti. Dále bychom rádi upozornili na velikost prstu, která může být ovlivněna teplotou. V chladném prostředí mohou být prsty o něco tenčí, proto je vhodné takové měření provádět při pokojové teplotě a nejlépe dopoledne.    

Měření pomocí aktuálního prstenu

Jestliže si přejete držet v tajnosti nákup prstenu - může vám pomoci tento způsob. Před samotným měřením se ujistěte, že se nejedná o prsten, který dotyčná či dotyčný nosí na palci. Pokud prsten vezmete ke klenotníkovi, ten jistě použije kuželovou tyč, která prsten rychle změří. Jestliže chcete prsten měřit doma, jistě to zvládnete. Stačí, když na kus papíru obmalujete vnitřní stranu prstenu a poté pravítkem změříte průměr kruhu. Na internetu lze také najít a vytisknout vzorky skutečných velikostí prstenů, které srovnáte s obmalovaným kruhem. Pokud vytisknutí vzorků nepřipadá v úvahu, jistě vám pomůže tabulka níže, která určí správnou velikost prstenu, pomocí vámi naměřeného průměru.